اصلیبازرگانیحمل و نقل

توافق با روس ها برای تامین مالی تکمیل راه‌آهن رشت- آستارا

وزیر اقتصاد اظهار داشت: در این جلسات دستاوردهای خوبی در تعاملات حوزه بالا دستی نفت و پتروپالایشگاه‌ها برقرار شد و در جلسه‌ای که با وزیر اقتصاد روسیه داشتم درباره 5 میلیارد دلار خط اعتباری به توافقاتی رسیدیم.

به گزارش خبرگزاری پیام آوران اقتصاد ،احسان خاندوزی  درباره رایزنی با روسیه در زمینه تعاملات بانکی و ارزی اظهار داشت: با توجه به راهبردی بودن روابط ایران و روسیه یکی از محورهای مهم دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم احیای این ظرفیت بود که در راستای افزایش اثرگذاری سفر رییس جمهوری به روسیه، اینجانب و وزیر نفت روز گذشته جلسات مقدماتی را با همتایان روسی خود داشتیم.

وی ادامه داد: در این جلسات دستاوردهای خوبی در تعاملات حوزه بالا دستی نفت و پتروپالایشگاه‌ها برقرار شد و در جلسه‌ای که با وزیر اقتصاد روسیه داشتم درباره ۵ میلیارد دلار خط اعتباری به توافقاتی رسیدیم. از این خط اعتباری دو پروژه قطعی و شروع به کار کرده بود؛ پروژه‌های نیروگاه سیریک و خط آهن اینچه برون از پروژه‌های این خط اعتباری هستند، اما سرعت تحولات هر دو بسیار کم و در حد انتظار نبود. از این رو قرار بر این شد که سرعت این دو پروژه افزایش یابد و تسهیل شود.

وزیر اقتصاد گفت: از محل خط اعتباری ۵ میلیارد دلار قرار بر این شد که سه پروژه نیروگاهی دیگر  نهایی شود همچنین تکمیل خط آهن راهبردی شمال به جنوب در مسیر رشت- آستارا به لیست پروژه‌های این خط اعتباری اضافه و  همچنین با جلسات مدیرعامل شرکت راه‌اهن ایران و طرف روسی برای تامین ۲۰۰۰ لوکوموتیو از طریق این خط اعتباری توافق شد.

خاندوزی با بیان اینکه از دیگر موضوعات جلسات بنده با همتای روسی خود تسهیل روابط بانکی و ارزی بود، ادامه داد: روز گذشته با تجار ایرانی فعال در حوزه روسیه جلسه‌ای داشتم که نکات و نقطه نظرات تجار ایرانی را با وزیر اقتصاد روسیه مطرح کردم و امیدوارم با سفر رییسی جمهوری کشورمان و ادامه تعاملات بانکی و ارزی، گشایش‌هایی در این حوزه ایجاد شود.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته