مسکن

معافیت مالیاتی کمکی به تامین مالی ساخت مسکن نمی‌کند

کارشناس حوزه مالیات ضمن انتقاد از عدم اجرای صحیح مالیات‌های تنظیمی در بخش مسکن کشور، گفت: کل مالیات سالانه بخش مسکن کشور هشت هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خبرگزاری پیام آوران اقتصاد ،«وحید عزیزی» در نشست «ارزیابی الگوهای تامین مالی ساخت مسکن از طریق بازار سرمایه» اظهار داشت: در این شرایط اعطای معافیت مالیاتی بیشتر هیچ کمکی به جذب سرمایه برای ساخت مسکن نمی‌کند؛ بلکه برای این هدف لازم است وضع مالیات بر بخش‌های غیرمولد با شدت بیشتری اعمال شود.

کارشناس حوزه مالیات ضمن اشاره به اینکه بخش مسکن امروز عملا معاف از مالیات است، گفت: مجموع مالیات پرداختی بخش مسکن در طول یک سال نزدیک به هشت هزار میلیارد تومان است. بنابراین معافیت مالیاتی نمی‌تواند ابزار خوبی برای جذب سرمایه‌ها به سمت ساخت مسکن باشد. معافیت مالیاتی زمانی کاربرد دارد که تمامی پایه‌های مالیاتی به شکل کامل در حال اجراست و در چنین شرایطی کم کردن بار یکی از پایه‌های مالیاتی در یک بخش خاص، می‌تواند انگیزه سرمایه‌گذاری در آن بخش ایجاد کند؛ نه در نظام مالیاتی فعلی ما که عملا بخش مسکن معاف از مالیات است.

وی افزود: در قوانین فعلی بخش مسکن از جمله قانون جهش تولید مسکن، از ابزار معافیت مالیاتی استفاده شده و عملا هیچ اثری در جذب سرمایه‌ها نداشته است؛ که دلیل آن هم اجرا نشدن قوانین مالیاتی در بخش‌های دیگر است که موجب می‌شود معافیت مالیاتی هیچ کاربردی نداشته باشد. بنابراین راهکار جذب سرمایه به بخش مسکن اتفاقا وضع مالیات بر دیگر بخش‌های غیرمولد است.

این کارشناس اقتصادی افزود: برخی می‌گویند چون خانه خالی در کشور وجود دارد، نباید به سمت ساخت گسترده خانه جدید حرکت کنیم، درحالیکه این مسئله صحیح نیست و اتفاقا چنین استدلالی باید درخصوص مراکز تجاری اجرایی شود. درحال حاضر تعداد زیادی مال و مرکز خرید بلا استفاده در کشور وجود دارد که علاوه بر هدر دادن منابعی که می‌توانست در ساخت منازل مسکونی استفاده شود، موجب افزایش قیمت زمین و ملک در اطراف خود شده است و از این جهت نیز مضراتی برای بخش مسکن ایجاد کرده است.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *