بانک و بیمه

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی متناسب با شرایط اقتصادی باشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ضرورت دارد اما زمان انجام آن باید متناسب با شرایط اقتصادی باشد.

به گزارش خبرگزاری پیام آوران اقتصاد به نقل از ایرنا،«غلامرضا مصباحی مقدم»  در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ضروری و اجتناب ناپذیر است اما اجرای آن باید متناسب با شرایط اقتصادی کشور باشد.

وی افزود: اینکه می‌گوییم متناسب با شرایط اقتصادی باشد، بدین معناست که نرخ تورم کاهشی باشد. چنانچه این مسائل رعایت نشود شوک‌های قیمتی در کالاهای مصرفی خانوار و برخی مشکلات و معضلات در کشو را شاهد خواهیم بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اگر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به یک باره انجام شود، به لحاظ روانی اقتصاد را شوکه می‌کند و در نتیجه همه دستاوردهای دولت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان حذف ارز ۴۲۰۰ تومان نباید به طور یکباره انجام شود بلکه بهتر است حذف این ارز از اقتصاد کشور به آرامی و تدریجی انجام شود.

تولد ارز ۴۲۰۰ تومانی به سال ۹۷ بازمی‌گردد. اما در فاصله زمانی کوتاهی شاهد بودیم این قیمت‌گذاری نه تنها تاثیری برقیمت‌ها نداشت بلکه رانت‌های گسترده‌ای را نیز در پی داشت که موجب شد تا انتقادات فراوانی برای تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی مطرح شود.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بارها در قانون بودجه سالیانه کشور مطرح شد و در قانون بودجه امسال نیز حداکثر هشت میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت که براساس آخرین آمار در ۶ ماه نخست امسال مصرف شده است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط گروه اقتصادی به طور جدی دنبال می‌شود و آخرین اخبار حاکی از این است که هنوز درباره چگونگی حذف این ارز و جایگزینی آن اتفاق نظر مشترک به دست نیامده و رایزنی‌ها در این خصوص هنوز ادامه دارد.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *