دیگر اخبار

ریزش شدید رمزارزها در جهان

طبق اعلام کوین مارکت، متوسط ریزش ارزهای دیجیتالی طی 24 ساعت ( تا روز یکشنبه) 10.9 درصد بوده است.

پس از یک صعود خیره‌ کننده، بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر تحت فشار شدید فروش قرار دارد، زیرا این بازار ظرف چند ساعت بیش از ۲۰۰میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد. بیت کوین پرچمدار ارزهای دیجیتال دیروز با کاهشی بیش از ۵هزار دلاری به زیر ۶۰هزار دلار بازگشت. ارزش بازار جهانی رمزارز روز شنبه و یکشنبه ۰۳/۲تریلیون دلار بود که ۴۲/۱۰درصد افت را نشان می دهد. در عین حال ارزهای دیجیتال دیگر مانند ترون، استلار، بیت‌کوین‌کش و… نیز در یک چشم بر هم زدن با کاهش ۲۰درصدی ارزش ‌شان روبه‌ رو شدند. طبق اعلام کوین مارکت، متوسط ریزش ارزهای دیجیتالی طی ۲۴ ساعت ( تا روز یکشنبه) ۱۰.۹ درصد بوده است.

در این بین برخی از کارشناسان می گویند روند جهش رشد بازار رمز ارزها بعد از چند هفته اوج گیری نیازند به اصلاح بازار داشت. روز گذشته هزاران ایرانی هم که در بازار رمز ارها سرمایه گذاری کرده اند و با تب جهانی سرمایه گذاری روی رمز ارزها همراه شده اند، با زیان های نسبتا سنگینی رو به رو شدند. اما دلیل این ریزش ۱۰ درصدی ارزش بیت کوین و افت شدید دیگر ارزهای دیجیتال چه بود؟ برخی از تحلیلگران دلیل این ریزش را اخلال موقت در فعالیت استخراج کنندگان چینی می دانند و برخی دیگر آن را مرتبط با توییت یک حساب کاربری می دانند که از احتمال آغاز تحقیقات قضایی آمریکا در خصوص پولشویی با استفاده از رمز ارزها، می دانند.

وب ‌سایت «یو تودی» نوشته است که یک تیتر تأیید نشده در مورد اینکه خزانه‌ داری ایالات‌متحده به چندین و چند مؤسسه مالی اتهام پولشویی با ارز دیجیتال وارد کرده، خرابی در بازار این ارزها را به‌ وجود آورده است. این تیتر که در ظاهر یکی از عوامل اصلی سقوط بازار بوده، توسط یک حساب مشکوک توییتری به نام FXHedge ارسال شده است. این توییت موفق شد ۲۸۸میلیارد دلار از بازار ارزهای دیجیتال را در مدت تنها ۵۴دقیقه پس از ایجاد و چرخش در شبکه‌های اجتماعی نابود کند. توییتی که با استقبال بسیار زیاد مخاطبان روبه‌رو و بارها و بارها بازنشر شده و هزاران نفر آن را با زدن لایک پسندیده‌اند. البته بخشی از تحلیل گران بازار رمز ارزها برای جلوگیری از سقوط بیشتر رمزارزها نوشته اند خزانه داری آمریکا برای بررسی پولشویی اتهام نمی زند و اگر موردی باشد این دادگاه است که بررسی انجام می دهد.

البته ریزش ناگهانی رمزارزها در دو روز گذشته در شرایطی رخ داده است که کارشناسان اقتصادی به این بازار نگاه مثبتی دارند و معتقدند که روند کلی ارزش رمزارزها در ماه های آینده ادامه خواهد داشت و نباید نگران افت رخ داده بود. اما در سوی دیگر ماجرا و باتوجه به تخصصی بودن بازار رمزارزها و ارزهای دیجیتال بسیاری از کارشناسان به افرادی که وارد این بازار شده اند و دانش کافی ندارند، هشدار می دهند که ممکن است در یک لحظه سود و داشته خود را از دست بدهند. به اعتقاد این افراد افت شدید بیش از ۱۰ درصد ارزش رمزارزها تلنگری بود برای سرمایه گذارانی که شناخت چندانی از این بازار ندارند تا متوجه شوند که هر لحظه ممکن است دارایی خود را از دست بدهند.

منبع:وبسایت اتاق بازرگانی تهران

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *