صنعت و معدن

طرح جامع اکتشاف به زودی رونمایی می‌شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو، با بیان اینکه شناسایی ذخایر قابل برداشت، نیاز به اکتشافات سیستماتیک نیز دارد، از رونمایی طرح جامع اکتشاف برای تحقق این مهم در آینده‌ای نزدیک توسط ایمیدرو خبر داد.

به گزارش خبر گزاری پیام آوران اقتصاد طبق اعلام سازمان توسعه و نسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه‌الله جعفری در جلسه امروز (سه‌شنبه) پایش اقدامات انجام شده در بخش اکتشاف و حفاری، ضمن اعلام این موضوع، اظهار کرد: با تعریف برنامه جامع اکتشاف و تشکیل کمیته تخصصی، برنامه‌ها به صورت کارشناسی بررسی می‌شود و به‌تبع آن مشکلات در شورای عالی معادن مطرح و در جهت حل آن‌ها اقدامات لازم انجام خواهد شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تعیین مشاوران خبره در حوزه اکتشاف را ضروری دانسته و افزود: انتخاب مشاوران غیرتخصصی زمینه‌ساز ارائه اطلاعات نادرست به متولیان بخش معدن و صنایع معدنی خواهد شد. مشاوران داخلی بایستی در کنار مشاوران خارجی دانش روز را فرا گرفته تا اطلاعات ما به روزآوری شود.

وی همچنین شناسایی آزمایشگاه‌های فعال در تسریع برنامه‌های حوزه اکتشاف را نیز ضروری خوانده و گفت: ایمیدرو به عنوان بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بسترساز عملیاتی کردن برنامه‌های شرکت‌ها در بخش‌های مختلف از جمله اکتشاف و حفاری است. این سازمان در راستای توسعه اکتشافات و حفاری شرکت‌های تاثیرگذار، حل مسائل کلیدی همچون تامین مالی و تجهیزات را در دستور کار قرار داده است. علاوه براین خرید تجهیزات اکتشاف و حفاری از محل منابع صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نیز  از راهکارهای این سازمان خواهد بود.

در مجموع ۵۰۰ هزار متر حفاری از ابتدای سال جاری تاکنون

در ادامه این جلسه، علی اصغرزاده- مدیر اکتشاف ایمیدرو- نیز ضمن اشاره به اینکه طی پنج سال گذشته سالانه به طور میانگین ۱۰۰۰ پروانه اکتشاف و ۵۰۰ گواهی کشف در کشور صادر شده است؛ گفت: حجم حفاری‌های امسال ایمیدرو و شرکت‌های تحت پوشش آن ۱۷۴ هزار متر بوده است که با درنظر گرفتن برنامه‌های بخش خصوصی در این بخش، میزان حفاری‌ها در سال جاری به ۵۰۰ هزار متر می‌رسد.

وی با بیان اینکه  اعتبار مورد نیاز اکتشاف کل کشور در سال جاری ۶۵۰ میلیارد تومان است، اظهار کرد: با انجام ۵۰۰ هزار متر حفاری توسط ایمیدرو و شرکت‌های زیرمجموعه و همچنین انجام ۳۶۰ هزار متر حفاری توسط بخش خصوصی، مجموع حفاری‌ها در سال آینده به ۸۶۰ هزار متر می رسد. خرید ۲۵ الی ۳۰ دستگاه حفاری برای اجرای برنامه‌های این بخش، مورد توجه است.

در این جلسه، احمد فتاحی- مجری طرح توانمندسازی اکتشاف- نیز ضمن ارائه گزارش عملکرد این مجموعه،   گفت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون، ۴۰ پهنه به مساحت ۳۳۳ هزار کیلومتر مربع به ایمیدرو واگذار شده که ۳۲۲ هزار کیلومتر آن آزاد شده است.

علاوه براین نمایندگان شرکت‌های تهیه و تولید مواد معدنی ایران و صنایع ملی مس ایران نیز گزارش پایش عملکرد اکتشاف مجموعه‌های خود را ارائه کرده که براساس آن شرکت ملی مس ایران، برنامه حفاری ۱۰۰ هزار متری را تا پایان امسال در دست اقدام دارد.

همچنین طبق اعلام نماینده شرکت پایا (کنسرسیوم اکتشاف)، انجام ۲۰۰ هزار متر حفاری توسط این شرکت برای سال آینده هدف‌گذاری شده است.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته