استان هااصلیصنعت و معدنمهمیادداشت

فضای حمایت از کسب و کارهای فناورانه معدنی ایجاد شد

مدیر طرح توسعه نوآوریها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی:

فضای حمایت از کسب و کارهای فناورانه معدنی ایجاد شد

در هجدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن زمینه تبادل دیدگاه و گفت‌وگو در حوزه گذار از خام‌فروشی و ضرورت توجه به فناوری‌های معدن و حوزه معدنی با نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها فراهم شد.

کامبیز مهدی‌زاده مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی، در این اجلاس به ضرورت گذار از خام فروشی و بهره‌مندی از توسعه فناوری‌ و نوآوری‌ها در بهره‌مندی از موهبت‌های معدنی اشاره کرد و گفت: یکی از معضلات کشور، خام فروشی است که اخیرا مقام معظم رهبری نکات راهبردی و مهمی را در این باب مطرح و بر ضرورت جلوگیری از خام فروشی تأکید کردند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با تأکید بر این‌که در یک اقتصاد خام‌فروش نمی‌توانیم نخبه پرورش دهیم، افزود: تفکر تکیه صرف به درآمد حاصل از چاه‌هاای نفت و خام‌فروشی، زمینه مغفول ماندن ظرفیت‌های اقتصاد کشور و از دست رفتن سرمایه‌ها شده‌اند.

وی با بیان این‌که نفت برای پیشرفت و توسعه کافی نیست، ادامه داد: مالکیت نفت در اختیار ماست اما سیاستش در دست دیگران است، چنین سرمایه‌ای مایه دردسر و مایه زحمت است. باید غده سرطانی خام‌فروشی و نفت‌محوری را جراحی کنیم اگرچه این فرآیند، دردناک خواهد بود اما زمینه‌ساز بهبود و پیشرفت خواهد شد.

«فناوری معادن» جایگزین مناسب خام‌فروشی

مهدی‌زاده با اشاره به امکان خلق ارزش افزوده بیش‌تر حوزه معدن و صنایع معدنی نسبت به نفت گفت: تنها در سال ۹۴ مبلغی بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار هزینه ترمیم و راه اندازی چاه‌ها شده است. بنابراین نیاز است که همزمان به سمت مدیریت علمی و فناورانه و جایگزینی برای نفت که همان معدن است، حرکت کنیم.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به جایگزینی معدن با نفت تاکید کرد: این همان نقطه است که رهبری عزیز  اشاره فرمودند باید معدن را جایگزین نفت کنیم اما نه با خام فروشی. بدین معنا نیست که استخراج نفت را متوقف کنیم؛ معادن و نفت موهبت های الهی هستند و باید حداکثر بهره برداری را داشته باشیماما این‌کار باید با رویکردهای فناورانه و تکیه به دانش بنیان انجام شود.

مهدی‌زاده با اشاره به نقش فناوری‌های معادن در عبور از تحریم‌ها گفت: اگر کشور به جای وابستگی به صادرات نفت، متکی بر اقتصاد دانش‌بنیان و صادرات فناوری باشد، از فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها کاسته می‌شود؛ بنابراین باید به سمت نوآوری و فناوری حرکت کنیم.

وی افزود: زمانی میزان و ملاک پیشرفت کشورها، وجود کارخانه های سیمان و ذوب آهن بود، تعداد دودکش ها تعیین می کرد که کدام کشورها پیشرفته ترند، اما امروزه فناوری معیار و سنجه پیشرفت کشورها است. اگرچه منابع طبیعی عامل مهمی در توسعه هستند، اما به تنهایی نمی توانند تعیین کننده باشند و برای توسعه پایدار باید ترکیب منابع طبیعی و فناوری را داشته باشیم.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته