فناوری

گسترش دامنه استفاده از فیلترهای ‌نانو نیروگاهی به خارج از کشور

یک شرکت دانش بنیان علاوه بر گسترش دامنه استفاده از فیلترهای ‌نانو در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی کشور، موفق شد این محصول ایران ساخت را برای استفاده در کشور عراق آماده کند.

به گزارش خبرگزاری پیام آوران اقتصاد به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، میلاد سیف بوشهری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در خصوص محصول نانویی خود گفت: از ابتدای سال تا کنون ۳۰ هزار نانوفیلتر به مشتریان تحویل داده‌ایم که بیشتر این فیلترها در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی استفاده شده‌اند. گروه مپنا که شرکت‌های متعددی را در زیرمجموعه خود دارد، بزرگترین خریدار فیلترهای نانو از شرکت است و در کنار آن نیز بزرگترین پالایشگاه پارس جنوبی نیز از فیلترهای نانو استفاده می‌کند.

وی بیان کرد: براساس توافق‌های به عمل آمده قرار است این فیلترهای نانو در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های عراق نیز استفاده شود. شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا) پروژه‌های مختلفی را در این کشور اجرا کرده است که در حال رایزنی برای استفاده از فیلترهای نانو در این پروژه‌ها هستیم و امید است به زودی این کار انجام شود.

بوشهری از تمرکز بخش تحقیق و توسعه این شرکت روی نانوفیلترهای غیرهوایی خبر داد و گفت: در کنار فیلترهای هوا، قرار است در بخش تولید فیلترهای نانویی روغن و سوخت نیز فعالیت کنیم که بخش تحقیق و توسعه شرکت در حال توسعه فناوری مربوط به آن است.

وی ادامه داد: این نانوفیلترها در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی استفاده شده و معمولا فیلترها برای توربین‌ها به کار گرفته می‌شود. فیلترهای مبتنی بر فناوری‌ نانو برای محافظت از آسیب به قطعات تجهیزات نیروگاهی توسط ذرات گردوغبار و آلودگی و دیگر ذرات مضر در هوا و با هدف جذب حداکثری ذرات گردوغبار به کار می‌رود. به دلیل استفاده از نانوالیاف با ضخامت کمتر و سطح ویژه بیشتر از الیاف معمولی، این فیلترها دارای عملکرد بهتری در فیلتراسیون هستند.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *