باشگاه کارآفرینان

دپارتمان آموزش توسعه کارآفرینی و مهارت های کسب و کار سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور؛ نقش و تاثیر آن بر توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال

مسئول دپارتمان کارآفرینی و اشتغال سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در گفت ­و گو با پیام ­آوران اقتصاد اظهار داشت: دپارتمان های تخصصی آموزش کارآفرینی ومهارت های کسب وکار با هدف توسعه و اجرای آموزش کارآفرینی مهارت بنیان ، پرورش کارآفرینان مولد ، ایجاد اشتغال پایدار از طریق بسترسازی برای ایجاد کسب و کارهای پُر رشد در اکوسیستم بهبود یافته با تاکید بر نیازهای بازار کار و توسعه مشاغل نو ایجاد و راه اندازی شده است و با استناد به اسناد توسعه ای از جمله؛ سند ملی مهارت برای توسعه آموزش های مهارتی و  کسب و کارهای کارآفرینانه، آیین نامه اجرایی نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی مصوب ۲۹/۱۱/ ۱۳۹۷ ، آیین نامه طرح نوآفرین – مصوبه ۹۸/۳/۱ هیات وزیران با مجوز شورای گسترش ستاد مرکزی سازمان در تمام  استان های کشور به طور رسمی فعالیت  خود را در مهرماه سال حاری آغاز نموده است.

کمال احمدآلی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و تاثیرگذاری آموزش های مهارتی در شتابدهی و افزایش ایجاد اشتغال مولد عنوان کرد: آموزش‌های فنی و حرفه ای نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و اجتماعی در بخش های مختلف جامعه برعهده دارد و این آموزش ها از بازدهی بالایی در کوتاه – میان  مدت برخوردار بوده و می تواند ارزش افزوده فراوانی را در حوزه اشتغال و تولید برای کشور ایجاد نماید.  سیاستگذاران، سرمایه گذاران و کارآفرینان به این نتیجه رسیده اند که ایجاد زیرساخت‌های نهادی به تنهایی قادر به تحرک­ بخشی در جامعه هدف و اشتغال پایدار نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: از سوی دیگر، یکی از ارکان اساسی توسعه اکوسیستم کارآفرینی کشور به طور عام و اکوسیستم‌های محلی به طور خاص، تربیت نیروی انسانی ماهر متناسب با نیازهای بازارکار منطقه است زیرا  آموزش‌های نامتناسب با نیاز بازار، قادر به ایجاد اشتغال درآمدزا و پایدار نخواهد شد. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان یک نهاد آموزشی که هدف آن ارائه آموزش های کاربردی و ارتقای مهارت افراد در گروه های مختلف می باشد با شناسایی جوانان مستعد و واجد شرایط و در نهایت توانمندسازی آنان جهت احراز شغل حرفه ای و کسب و کار براساس فعالیت های کارآفرینانه و توسعه کسب و کارهای مهارت محور، در بهبود سیمای اشتغال کشور و افزایش بهره وری در بخش های مختلف نقش به سزایی را ایفاء می نماید.

ایشان در ادامه درباره نوع رویکرد سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور برای گذر از شرایط بحرانی بیکاری مهارت آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی افزود: سازمان با تغییر رویکرد وعبور از آموزش سنتی صرف مهارتی سخت، با ورود به فعالیت‌های حوزه کارآفرینی وکسب وکارهای نوپا درصدد است؛ متناسب با الگوهای فضای کسب­وکار با برنامه ریزی و اجرای آموزش های مهارتی اشتغال محور، شرایط آسان‌تری را برای پیشبرد اهداف عالی کشور در زمینه ایجاد کسب و کارهای مهارتی در شرایط فعلی به وجود آورد.

وی در ادامه برنامه‌های اصلی دپارتمان های  تخصصی آموزش کارآفرینی ومهارت های کسب وکارسازمان آموزش فنی  و حرفه ای کشور را به شرح زیر بیان کرد:

– پیاده سازی برنامه عملیاتی ترویج و آموزش کارآفرینی با همکاری دستگاههای ذیربط و بخش خصوصی.

– تلفیق آموزش‌های تخصصی مهارتی با مفاهیم دانشی کارآفرینی درراستای توانمندسازی : دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ، مهارت آموختگان فنی و حرفه ای، کارآفرینان بالقوه و افراد دارای ایده استارتاپی، مشمولین طرح کارآفرینی مهارت بنیان، صاحبان کسب وکارها جهت ورود به بازار کار وایجاد اشتغال پایدار.

– تدوین و اجرای برنامه های آموزشی اشتغال محور و نظام­مند با اولویت آموز­ش­های مهارتی و کارآفرینی بر پايه سه فرايند اصلي:

الف) مشاوره شغلي و آموزشي (پردازش ایده و داوری، تیم سازی، خدمات فنی و کارآفرینانه و …).

ب) شناسایی توانمندسازها ، سرمایه گذاران و آشنایی با شرکتهای موفق، انکوباتورها، کسب و کارهای پلتفُرمی.

ج) تجاری سازی ایده ها  با تكيه بر ظرفيت هاي سرمایه گذاران بخش خصوصی و نهادهای پشتیبان و حامی ایده های خلاق و نوآور.

– پرورش و تربیت مربیان کارآفرینی و مهارت های کسب و کار وتوانمندسازی آنها در راستای پیاده سازی برنامه­های آموزشی مصوب دپارتمان تخصصی مذکور.

– تدوین و ابلاغ آیین نامه و دستورالعمل‌های حمایتی برای توسعه کارآفرینی مهارتی.

– تعامل و ایجاد ارتباط موثر با دیگر مراکزحمایتی از استارتآپ ها ( شتابدهنده ها/ مراکز رشد / پارک های علم و فناوری/ استارتآپ استودیوها….) وموسسات مشاوره کارآفرینی داخلی و بین المللی.

– تدوین ساختار نظام­مند برای فعالیت دپارتمان های  تخصصی کارآفرینی  همسو با چرخه اشتغال پایدار.

– ایجاد سامانه ملی کارآفرینی برای رصد و ثبت فعالیت کارآفرینی وایجاد کانال ارتباطی جهت ارتباط و بهره برداری از فعالیتهای موفق همدیگر و ذینفعان مراکز و موسسات حمایتی و توسعه کارآفرینی کشور.

– برگزاری همایش­های ملی و بین­المللی با تعامل و مشارکت گروه­های فعال در این حوزه در راستای ارائه گزارش عملکرد و استفاده از تجربه موفق و به­روز فعالان داخلی و خارجی.

– ایجاد بانک اطلاعاتی ملی از منتورها، تسهیلگرها ، کوچ ها و… در راستای تقویت فعالیت­های مراکزتخصصی کارآفرینی متناسب با ساختار تعریف شده.

– انعقاد تفاهم نامه های همکاری با ذینفعان کلیدی در راستای ایجاد هم افزایی و به اشتراک گذاری ظرفیت ها و پتانسیل های مرتبط در راستای توسعه آموزش های کارآفرینی مهارتی.

-برگزاری جشنواره های استعداد یابی و ایده پردازی با رویکرد افزایش و ارتقای توان علمی جوانان کشور و حمایت از فعالیت های نوآورانه.

*کمال احمدآلی

– مسئول دپارتمان تخصصی آموزش کارآفرینی و مهارت های کسب وکار سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

– استراتژیست و تحلیلگر کارآفرینی مهارتی

-کارشناس عالی آموزش های فنی و حرفه ای

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *