صنعت و معدن

فعال سازی ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در دستور کار ویژه وزارت صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه افتتاح خط تولید موتور دیزل ۳۵۵ و ۴۵۷ خودرو های تجاری ایدم در تبریز و در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: امسال در راستای اهداف سال جهش تولید، به صورت ویژه برنامه فعال سازی ظرفیت خالی واحد های صنعتی و افزایش ظرفیت آنها در دستور کار وزارت صمت است.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی افزود: در سال ۹۹، همچنین برنامه احیا و راه اندازی مجدد دو هزار و ۲۰۰ واحد تعطیل و راکد دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: فعال سازی معادن کوچک نیز در دستور کار قرار دارد و بحث واگذاری ها امثال جدی گرفته می‌شود.

رحمانی تصریح کرد: مدیریت واردات و توسعه صادرات امسال به صورت جدی پیگیری خواهد شد و در اقتصاد ملی که پیشران آن توسعه صادرات و توجه به بازار داخلی است که ظرفیت قابل توجهی را دارد، برنامه های جامعی تهیه شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تولید و صادرات محصولات دانش بنیان جزو برنامه هاست؛ مخصوصا در بحث صادرات محصولات دانش‌بنیان به رقابت پذیری این نوع تولیدات، توجه ویژه خواهد شد.

رحمانی گفت: امروز موتورهای ویژه ای که به بهره برداری رسیدند تا به حال وارداتی بوده و به همت کارگران و مهندسین عزیز استان شاهد راه‌اندازی این خطوط تولید بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده بودیم.

وی اعلام کرد: حدود ۱۰ میلیارد دلار واردات در سه سال تبدیل به ساخت داخل می‌شود که نمود عینی تحقق این امر و اهداف سال جهش تولید است.

رحمانی اضافه کرد: در مورد جهش تولید متناسب با امکانات و ظرفیت‌های پیش‌بینی شده اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: سال گذشته در سال رونق تولید اقدامات زیرساختی که بازدهی و نتیجه و بهره آن را در سال جاری می بینیم انجام شده و در سال‌های گذشته و به ویژه در سال‌های اخیر ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده است.

رحمانی اعلام کرد: در زمینه کاشی و سرامیک ۶۰۰ هزار متر مربع در حال حاضر ظرفیت تولید داریم در حالی که مصرف داخلی حدود ۲۰۰ هزار متر مربع می باشد و به جز بخش های محدودی در اکثر حوزه ها ما ظرفیت مازاد داریم و لازم است از این ظرفیت مازاد تولید بهره ببریم و از نظر امکان صادراتی این محصولات اقداماتی را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: تمامی این برنامه‌ها محوربندی شده و امسال هم در حوزه معادن و هم در حوزه صنایع معدنی در زنجیره تولید فلزات اساسی مثل فولاد، مس و آلومینیوم با رویکرد ایجاد توازن و جلوگیری از خام‌فروشی برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده و در حوزه محصولات صنعتی محصولات دانش بنیان در برنامه ها قرار گرفته است.

رحمانی اضافه کرد: در بحث توسعه صادرات که به عنوان پیشران اقتصاد ملی می‌باشد برنامه‌های قابل توجهی داریم؛ توجه به بازار داخلی ۸۰ میلیونی کشور که بازار بسیار قابل توجه است که باید از آن مراقبت نماییم.

وی گفت: براساس قانون حمایت از ساخت داخل از کالاهای که در داخل تولید می‌شود و کیفیت و قیمت مناسبی دارد و به حد وفور در داخل تولید می‌شود حمایت خواهد شد از جمله کد تعرفه برای بیش از ۱۵۰۰ کالا ممنوع اعلام شده است و این در راستای مدیریت واردات برای حمایت از تولید داخل است.

وزیر صمت تاکید کرد: در جریان کرونا نیز هر چه بیشتر با ظرفیت و همت کشور آشنا شدیم اگر از این ظرفیت استفاده بهینه شود و اگر امروز صحبت از صادرات محصولات بهداشتی و درمانی می کنیم این ظرفیت طی دوماه گذشته ایجاد شده است.

رحمانی گفت: این ظرفیت ها را در سایر زمینه‌ها از جمله خودرو پوشاک و لوازم خانگی داریم و این توانمندی وجود دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: آنچه که مقام معظم رهبری در زمینه جهش تولید فرمودند ما نیز تاکید داریم که باید توسعه کشور دنبال شود تا وقتی که ملت به این احساس دست یابد.

رحمانی تاکید کرد: دولت و به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری شعار جهش تولید را بسیار جدی گرفته است و تلاش می‌کنیم در تحقق آن مصداق تحقق شعار جهش تولید نیز همین افتتاح خط تولید گیربکس می باشد که به کارگران و مهندسین آن تبریک عرض می نمایم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن