گزارش

آغاز خدمات غیراورژانسی برای بیماران غیرکرونایی

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با توجه به پایان تعطیلات برای برخی از گروه ها و ظرفیت مناسب تخت های بیمارستانی در کشور، می توانیم به بیماران غیرکرونایی نیز خدمات درمانی را ارائه کنیم.

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در نشست خبری کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، اظهار داشت: هفته گذشته چندین دستورالعمل در خصوص خدمات به بیماران را به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ کردیم.

وی افزود: از هفته گذشته دستورالعمل بازگشایی مطب ها به ویژه مطب های ضروری پزشکی را اعلام کردیم چون بسیاری از مردم مانند بیماران مبتلا به دیابت، روماتیسم و صعب العلاج، شرایطی دارند که باید به صورت دوره ای ویزیت شوند یا داروهای آنها تعدیل شود.

وی افزود: مطب های پزشکی با محدودیت های جدید بازگشایی می شوند و حتما باید کارکنان مطب ها، دارای لوازم حفاظتی فردی باشند و شرایطی ایجاد کنند که مواد ضدعفونی کننده در مطب ها به مقدار کافی در دسترس باشد و فاصله بین بیماران باید رعایت شود و از تجمعات زیاد در محل های انتظار، پرهیز شود.

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: در مورد دندانپزشکی ابلاغ کردیم که فقط خدمات اورژانسی دندانپزشکی باید انجام شود البته خدمات دندانپزشکی، جزء گروه های بسیار پرریسک محسوب می شود چون ترشحات برای خدمات دهندگان و گیرندگان خدمات، خطرناک است و تقاضا دارم که مردم فقط برای خدمات اورژانسی دندانپزشکی به مراکز منتخب مراجعه کنند و هیچ مرکز دندانپزشکی حق ندارد خدمات غیراورژانسی که می توان با تاخیر ارائه کرد را انجام دهد.

دکتر جان بابایی تصریح کرد: از این هفته بیمارستان ها، خدمات جراحی و بستری های غیراورژانسی برای بیماران غیرکرونایی را ارائه می دهند و مقرر شد که در هر استان، چند بیمارستان برای بیماران کرونایی و سایر بیمارستان ها برای سایر بیماران با ضدعفونی کردن این مراکز، آماده شود.

وی خاطرنشان کرد: اعمال جراحی به ویژه جراحی های ضروری برای بیماران غیرکرونایی باید انجام شود. خدمات اورژانسی همانند ماه های گذشته به روال سابق به بیماران اورژانسی ارائه می شود و یکی از کارهایی که به زودی به مردم اعلام خواهیم کرد، موضوع پزشکی از راه دور است. بسیاری از خدمات سرپایی با کمک کلینیک های دولتی و خصوصی از طریق پزشکی از راه دور(تله مدیسین) ارائه خواهد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: در شرایطی که دولت اقدام به بازگشایی تدریجی مشاغل، صنایع و اصناف می کند تقاضا دارم که سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و دو گروه دانشجویان و دانش آموزان هنوز بیشترین مراعات و کمترین حضور در جامعه را داشته باشند.

وی با اشاره به نزدیک بودن ۳۰ فروردین و روز علوم آزمایشگاهی، افزود: شاید در شرایط کرونا کمتر از خدمات همکاران ما در حوزه آزمایشگاه تقدیر شد. یکی از گروه های پرتلاش ما در این دوره، کارشناسان و متخصصان آزمایشگاهی بودند و با افتخار می توانیم بگوییم که در کوتاه ترین زمان ممکن در کشور، ۱۱۷ آزمایشگاه ایجاد شد در حالیکه در کشورهای همسایه آزمایشگاه های تشخیص کرونا را ندارند یا خیلی کم دارند.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: در کشور نیروهای بسیار توانمندی در حوزه تشخیص بیماری های عفونی از جمله بیماری کووید۱۹ وجود دارد و با توجه به زیرساخت های ایجاد شده، به سرعت تعداد زیادی آزمایشگاه راه اندازی شد و حتی در بسیاری از شهرهای کوچک، امکان تشخیص کووید۱۹ فراهم شده است که با تلاش همکاران خوب آزمایشگاهی ما ایجاد شد. 

دکتر جان بابایی در خصوص تعدیل نیروهای بیمارستانهای خصوصی و سیاست وزارت بهداشت نسبت به این موضوع، گفت: بخش خصوصی ممکن است ۵۰ یا ۱۰۰ نفر یا چندین نفر از نیروهای خود را تعدیل کند و قانونا به وزارت بهداشت نیز این موضوع را ابلاغ نمی کند و وزارت بهداشت مسئول درمان و فرآیند ارائه خدمات بیمارستان ها است اما ممکن است یک بیمارستان، چندین نیروی خود را تعدیل کند.

وی ادامه داد: بیمارستانهای خصوصی برای تعدیل نیرو بر اساس قانون نمی توانند به وزارت بهداشت اعلام کنند و لازم هم نیست و ما حق مداخله در این امور بیمارستانهای خصوصی را نداریم چون قانون کار حاکم است اما اینکه صرفا یک بیمارستان یکی دو ماه بخاطر کاهش درآمد یا شرایط دشوارتر، نیروهای درمانی خود را تعدیل کند، غیر اخلاقی و غیرحرفه ای است و این حق برای پرسنل وجود دارد که از طریق قانون کار یا سازمان نظام پزشکی حقوق خود را پیگیری کنند.

معاون وزیر بهداشت در خصوص تعداد آمار شهدای کرونا در کشور گفت: بیشترین آمار مبتلایان و شهدای خدمت مدافع سلامت مربوط به ۴ هفته اول همه گیری این بیماری بود و در حال حاضر، لوازم حفاظتی فردی به مقدار کافی در بیمارستانها در دسترس پرسنل است.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: هزینه متوسط درمانی برای بیماران کرونایی بستری در ICU حدود ۴ و نیم میلیون تومان و بیماران بستری در بخش های غیر بخش های ویژه، حدود دو میلیون تومان است اما دو هزینه به حوزه سلامت وارد شده که تا کنون جبران نشده است؛ یکی هزینه تامین لوازم حفاظتی است که جزء هزینه های سرباری بیمارستانها به حساب می آید.

وی اضافه کرد: به طور متعارف حدود ۹۰ درصد از اسناد بیمارستانی توسط بیمه ها و بین ۵ تا ۱۰ درصد توسط بیماران پرداخت می شود و این ۹۰ درصد پرداختی بیمه ها شامل جزء حرفه ای، فنی، هتلینگ و دارو می شود اما در ارائه خدمات کرونا، به ازای هر تخت معمولی حدود ۲۰۰ هزار و هر تخت ICU حدود ۴۰۰ هزار تومان، هزینه سرباری داریم و مکلف هستیم برای تمام نیروهای شاغل در بخش ICU، لوازم حفاظتی کامل تهیه کنیم البته گرچه سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت بخشی از این هزینه ها را تامین کرده اند اما بخش اعظمی از این هزینه ها، پرداخت نشده است.

معاون وزیر بهداشت از کاهش درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها به عنوان دیگر هزینه سرباری حوزه سلامت در شرایط کنونی یاد کرد و گفت: این مشکل از اوایل اسفندماه آغاز شده و ممکن است تا ماه های آینده ادامه داشته باشد چون بخش زیادی از اعمال جراحی غیر اورژانسی در بیمارستانها تعطیل شد و حدود ۶۲۵ بیمارستان دولتی، درگیر کرونا شده اند و اعمال غیراورژانسی که جزء خدمات گران تر در بیمارستان ها است، به حداقل رسید و درآمد اختصاصی بیمارستانها به شدت کاهش یافت.

دکتر جان بابایی یادآور شد: درآمد اختصاصی برخی از بیمارستان به ۳۰ تا ۴۰ درصد زمان قبل از شیوع کرونا، رسیده و درآمد اختصاصی دانشگاه های علوم پزشکی از محل درآمدهای اختصاصی بیمارستانها و بین ۵۵ تا ۶۵ درصد از درآمد دانشگاه ها از این محل تامین می شود و بیمارستانها چرخ اقتصادی دانشگاه ها را می چرخانند و در بسیاری از این مراکز، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از نیروها حقوق غیرخزانه ای و از محل درآمدهای اختصاصی، دریافت می کنند.

وی تاکید کرد: کاهش درآمدهای اختصاصی بیمارستانها، می تواند در روند ارائه خدمات آنها تاثیرگذار باشد که امیدواریم دولت کمک کند که تا حدی جبران این کاهش درآمدها شود و دوباره درآمد بیمارستانها به حالت قبل از شیوع کرونا، بازگردد.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: تا پایان فروردین حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای اختصاصی بیمارستانهای دانشگاهی در کشور کاهش یافته اما این شرایط ممکن است تا چند ماه آینده ادامه داشته باشد و اجازه دادیم که خدمات غیراورژانسی در این بیمارستانها انجام شود.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *