باشگاه کارآفریناندیگر اخبارگزارشیادداشت

مراقبت های شخصی در زمان شیوع بیماری های ویروسی

مراقبت‌های شخصی در زمان شیوع بیماری ویروسی چیست؟

ویروس‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی منتقل می‌شوند. مثلا ویروس کووید ۱۹ که الان شایع شده با ترشحات تنفسی افراد آلوده وارد هوا می‌شود و روی اجسام و سطوح می‌نشیند. وقتی شما سطح آلوده را لمس می‌کنید ویروس به دست شما می‌چسبد و وقتی دست‌تان را به صورت‌تان می‌زنید وارد مجاری تنفسی شما می‌شود و شما را آلوده می‌کند. به همین دلیل است که می‌گویند مهم‌ترین راه پیشگیری از بیماری شستن مرتب دست‌هاست. خوشبختانه این ویروس به‌راحتی با آب و صابون معمولی یا ضدعفونی‌کننده‌هایی که حاوی الکل ۷۰ درجه باشند از بین می‌رود.

البته اگر شیوع بیماری در جامعه در مراحل پیشرفته باشد، ممکن است ویروس روی هر سطحی وجود داشته باشد. بنابراین هرچیزی که با خود از بیرون به منزل می‌آورید ممکن است به ویروس آلوده باشد. به همین دلیل در زمان شیوع گسترده ویروس بهتر است تا جایی که ممکن است از منزل بیرون نروید و وقتی وارد خانه می‌شوید از تماس لباس‌های بیرون با وسایل خانه جلوگیری کنید و درصورت امکان هر بار پس از ورود به خانه لباس‌های خود را بشویید. خودتان هم دوش بگیرید و یا دست و صورت‌تان را با آب و صابون و طبق اصول بهداشتی بشویید. وسایلی که از محیط بیرون وارد منزل می‌شوند هم باید ضدعفونی یا شسته شوند تا از آلوده نبودن آنها مطمئن شوید.

مهم‌ترین کاری که هر عضو جامعه در هنگام شیوع بیماری ویروسی باید انجام دهد این است که بهداشت فردی را رعایت کند. بسیاری از ما می‌دانیم که باید بهداشت را رعایت کنیم اما روش صحیح انجام اصول بهداشتی را نمی‌دانیم. پس ابتدا باید روش درست شستن و ضدعفونی کردن دست و استفاده از دستکش و ماسک و دور انداختن آنها را یاد بگیریم.

دست باید ۲۰ ثانیه با صابون یا مایع ضدعفونی‌کننده در تماس باشد و همه قسمت‌های دست به آن آغشته شود.

اگر از ماسک استفاده می‌کنید پیش از استفاده، در حین استفاده و پس از استفاده هرگز به سطح ماسک دست نزنید و از بند یا کش ماسک برای گذاشتن و برداشتن آن استفاده کنید. ماسک باید کاملا روی صورت شما کیپ شود و هوا از اطراف آن داخل نرود. نواری بالای ماسک وجود دارد که باید آن را روی بینی‌تان تنظیم کنید. از ماسک فقط یک بار استفاده کنید و سپس آن را در یک کیسه دربسته بگذارید و در سطل زباله دردار بیاندازید.

دستکش را هم هنگام بیرون آوردن از دست برگردانید، در کیسه دربسته بگذارید و در سطل زباله دردار بیاندازید. پس از دورانداختن ماسک و دستکش حتما دست‌تان را طبق اصولی که گفتیم ضدعفونی کنید یا بشویید.

علایم ویروس کووید ۱۹ شباهت زیادی به سرماخوردگی و آنفلوانزا دارد. بنابراین حتی اگر علایم بسیار خفیفی از سرماخوردگی دارید، در خانه بمانید تا درصورت ابتلا موجب گسترش ویروس نشوید. هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا قسمت داخلی آرنج بپوشانید و سپس دست‌های‌تان را بشویید.

سیستم ایمنی بدن خود را با تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش تقویت کنید.

فراموش نکنید که این ویروس جدید است و دانشمندان هنوز در حال تحقیق روی آن هستند. پیشرفت‌های علمی درباره ویروس را فقط و فقط از طریق رسانه‌های معتبر دنبال کنید و به شایعات بی‌منبع توجه نکنید.

فراموش نکنید که این ویروس جدید است و دانشمندان هنوز در حال تحقیق روی آن هستند. پیشرفت‌های علمی درباره ویروس را فقط و فقط از طریق رسانه‌های معتبر دنبال کنید و به شایعات بی‌منبع توجه نکنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن